کنترل برنامه کمیسیون تبلیغات ریاست جمهوری

کنترل: برنامه کمیسیون تبلیغات ریاست جمهوری نماینده مجلس انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه‌های بیمه و بیمارستان‌ها / وزیر بهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت نخستین بار برنامه این وزارتخانه را جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت اعلام کرد و گفت: منابع کشور محدود است و بعد از انتقال ای

برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه‌های بیمه و بیمارستان‌ها / وزیر بهداشت

وزیر بهداشت : برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه های بیمه و بیمارستان ها

عبارات مهم : سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت نخستین بار برنامه این وزارتخانه را جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت اعلام کرد و گفت: منابع کشور محدود است و بعد از انتقال این شرکت به وزارت بهداشت قطعا جهت دفترچه بیمه افراد و هزینه کرد بیمارستان ها در سال سقف تعیین می کنیم.

به گزارش ایرنا، تجمیع بیمه ها یکی از مصوبات چالش برانگیز برنامه توسعه پنجم بود که با وجود مصوبه قانونی به علت اختلاف نظر در تفسیر این قانون بین مسئولان وزارت بهداشت و وزارت رفاه به خصوص مخالفت شرکت تامین اجتماعی، تا آخر اجرای این برنامه پنجساله در سال 95، اجرا نشد.

برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه‌های بیمه و بیمارستان‌ها / وزیر بهداشت

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تقریبا از وقت تصدی این مسئولیت در دولت یازدهم، بر اجرای این مصوبه قانونی اصرار داشت و اعتقاد بود که چون منابع نظام سلامت محدود و البته پراکنده هست، تا زمانی که این منابع تجمیع و در یک ساز و کار یکسان مدیریت نشود، هدر رفت منابع مانع سازماندهی نظام سلامت است.

او تلاش فراوانی کرد که مصوبه تجمیع بیمه ها در دولت یازدهم اجرا شود ولی مخالفت ها به خصوص مخالفت شرکت تامین اجتماعی که منابع خود را متعلق به کارگران می دانست و مخالف تحمیع این منابع با منابع دولتی شرکت بیمه سلامت بود، مانع اجرای قانون تجمیع بیمه ها شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت نخستین بار برنامه این وزارتخانه را جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت اعلام کرد و گفت: منابع کشور محدود است و بعد از انتقال ای

وزیر بهداشت البته در موارد متعددی از هزینه کرد منابع مرتبط با سلامت بیمه شدگان شرکت تامین اجتماعی که حدود 9 بیست و هفتم حق بیمه کارگران است در اموری خارج از حوزه سلامت از جمله پرداخت در مستمری بازنشستگان گلایه کرد؛ توصیه ای که البته مسئولان این شرکت رد می کردند. او گفت: این شرکت باید با استفاده از این منابع جهت کارگران بیمارستان و مراکز بهداشتی- درمانی بسازد و سال ها از این کار غفلت شده است است.

سرانجام با پیگیری های وزیر بهداشت، حسن روحانی،رئیس جمهوری نیمه دوم سال 95، دستور داد که 9 بیست و هفتم درآمد شرکت تامین اجتماعی از محل حق بیمه کارگران در حسابی جداگانه قرار گیرد تا مشخص شود که صرف سلامت کارگران می شود ولی تجمیع دو بیمه پایه مهم کشور یعنی شرکت تامین اجتماعی و شرکت بیمه سلامت ایرانیان به علل متفاوت از جمله تفاوت فرمول محاسباتی هزینه کرد آنها و تفاوت در سطح و عمق پوشش خدمات درمانی بین آنها و نیز وجود مراکز ملکی درمانی در شرکت تامین اجتماعی به آخر نرسید.

همزمان در آخرهای سال 95، نمایندگان مجلس هنگام تصویب برنامه توسعه ششم، در این قانون تصویب کردند که شرکت بیمه سلامت ایرانیان که حدود 40 میلیون بیمه شده است دارد و اکثر آنان کارکنان دولت، روستاییان و عشایر، حاشیه نشینان و خانواده های آ نهاست از زیر مجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتقال یافته شود.

برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه‌های بیمه و بیمارستان‌ها / وزیر بهداشت

برای پیگیری این عنوان و آگاهی از برنامه وزارت بهداشت جهت این شرکت بعد از انتقال به وزارت بهداشت به سراغ وزیر بهداشت رفتم. سید حسن هاشمی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا جهت نخستین بار برنامه این وزارتخانه را جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت در وزارت بهداشت اعلام کرد.

او از اعمال سقف پرداخت جهت دفترچه های بیمه و سقف هزینه کرد جهت بیمارستان ها سخن گفت و علت آن را محدودیت منابع کشور اعلام کرد. با هم مشروح این گفت و گو را می خوانیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت نخستین بار برنامه این وزارتخانه را جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت اعلام کرد و گفت: منابع کشور محدود است و بعد از انتقال ای

با توجه به مصوبه برنامه ششم جهت انتقال شرکت بیمه سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت، جهت این شرکت بعد از انتقال به وزارت بهداشت چه برنامه ای دارید؟

هاشمی: انتقال این شرکت از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزارت بهداشت، بعد از ابلاغ قانون برنامه طی یک فرایندی از طریق تصویب آیین نامه آن در هیئت وزیران خواهد بود. بر اساس قانون برنامه ششم بخشی از بیمه های پایه که در واقع شرکت بیمه سلامت هست، به وزارت بهداشت انتقال یافته می شود اگر این اتفاق افتاد، بعد نشان خواهیم داد که منظور ما از بیمه چه بوده و چه نقشی در سلامت مردم خواهد داشت.

چارچوبی که جهت مدیریت تازه شرکت بیمه سلامت در وزارت بهداشت مد نظر دارید، چیست؟ قبلا اشاراتی داشته اید از جمله اینکه باید جهت هزینه های دفترچه های بیمه سقف در نظر گرفته شود؟

برنامه تازه بیمه سلامت و تعیین سقف پرداخت جهت دفترچه‌های بیمه و بیمارستان‌ها / وزیر بهداشت

هاشمی: اگر این اتفاق افتاد و در این ماه های نهایی از دولت یازدهم که وقت کم است موفق شدیم، این کار را اجرایی کنیم، قطعاً جهت دفترچه های بیمه سقف تعیین می کنیم که به عنوان نمونه هر سال چقدر می توانند در بخش سرپایی هزینه کنند، بخش زیادی از پول بیمه ها صرف هزینه های خدمات سرپایی می شود. یک مریض در روز ممکن است جهت یک خدمت به چند دکتر متخصص مراجعه کند و هر متخصص هم به تشخیص خودش سی تی اسکن، ام آر آی و آزمایش تجویز کند و دارو بنویسند، باید حتماً جهت دفترچه های بیمه سقف بگذاریم و بگوییم مثلاً این دفترچه حداکثر هر سال دو میلیون تومان می تواند هزینه کند.

مثل بیمه های تکمیلی که سقف پرداخت دارند؟

هاشمی: بله، جهت خدمات خوابیدن هم باید همین کار را بکنیم و حتماً باید سقف هزینه داشته باشیم. و این کار را انجام خواهیم داد.

این کار چالش آفرین است و ممکن است در بین مردم نارضایتی ایجاد کند.

هاشمی: نمی توانیم بدون حساب و کتاب جهت کشور هزینه تولید کنیم. ما از روز اول که به وزارت بهداشت آمدیم هم این را می گفتیم. هر چقدر که هم پول داشته باشیم که البته پول زیادی نداریم، مجاز نیستیم که بدون سقف هزینه اقدام کنیم.

از این مهمتر بنای کار ما بر این است که جهت بیمارستان ها و مراکز درمانی هم ردیف مستقل ایجاد کنیم و جهت آنها سقف هزینه بگذاریم و به همین خاطر ممکن است جهت بعضی از خدمات، در آینده لیست انتظار ایجاد شود، لیکن هر مرکز درمانی در سال یک بودجه مشخصی دارد که مرکب از پولی است که به عنوان طرح تحول سلامت می دهیم، بودجه جاری بیمارستان که از قبل داشته و پولی که باید از بیمه بگیرد. این سقف بسته هست. رقم سقف هزینه کرد هر مرکز درمانی کاملا مشخص و تعریف شده است است و نمی تواند هرچقدر دلش خواست در این بیمارستان هزینه کند. این طرح را ما سال گذشته در وزارت بهداشت نوشتیم.

سقف این پرداخت در مراکز درمانی و دفترچه های بیمه الان مشخص است؟

هاشمی: تعیین این سقف نیاز به عدد و رقم دارد که از کارشناسی بیمه ها بیرون می آید و نیاز به فرمول دارد که ما آن فرمول را داریم و بومی کرده ایم و در آن سقف تعریف شده است بیمارستان باید هزینه ایجاد کنیم. یک دوازدهم اعتبار هر مرکز درمانی را در ماه خواهیم داد و هر مرکز درمانی و بیمارستان تا سقف اعتباری که دارد باید هزینه ایجاد کند. سقف پرداختی جهت هر شخص بیمه شده است که دفترچه دارد نیز مشخص است و معلوم خواهد بود که چقدر می تواند هزینه ایجاد کند.

برای تعیین سقف پرداخت هر مرکز درمانی، عملکرد سال 95 مبنا می شود و نبایستی زیاد از عملکرد سال 95 یا 10درصد کمتر هزینه ایجاد کند، البته نباید سطح خدمت به مردم کم کردن یابد و حداقل خدمت به مردم در هر بیمارستان، میزان خدمت سال قبل است ولی از آن طرف یک مرکز درمانی نباید بگذارد که هزینه هایش زیاد کردن پیدا کند.

در واقع نظارت و مدیریت هزینه کرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی اعمال می شود؟

هاشمی: در مورد هزینه ها از دو جهت کنترل می کنیم هم هزینه های بیمارستان و هم هزینه بیمه جهت فرد بیمه شده؛ یعنی از یک طرف شرکت بیمه سلامت اجازه اینکه هزینه های اضافه ایجاد شود، نمی دهد به عنوان نمونه مدیریت می کند که دارو و پروتز خارجی استفاده نکنند یا در حداقل ممکن باشد به عنوان نمونه اگر یک نفر پروتز زانو می خواهد، اگر در یک مرکز پارسال 10 پروتز زانو استفاده شده است و امسال ناگهان 20 تا شود، بودجه این مرکز در سقف 10 پروتز زانو بسته شده است است و از الان جهت انجام عمل بیشتر، مردم باید به لیست انتظار بروند، نتیجه این خواهد شد که کسی که واقعاً نیاز دارد عمل خواهد شد.مثلا جهت یک پیرزن 85 ساله پروتز عوض نمی کنند. بلکه جهت یک فرد جوانتر این کار را انجام می دهند تا هزینه- فایده این عمل گرانقیمت زیاد باشد.

ولی این کار ممکن است بعضی مردم را ناراضی کند و تصویر العمل هایی داشته باشد؟

هاشمی: ما باید واقعیات را به مردم بگوییم. نمی توانیم همه فشار را روی جامعه پزشکی بگذاریم. تا امروز هر چقدر که کشور فشار آورده است که غیر منطقی هم بوده است بر روی ارائه دهندگان خدمت بوده هست؛ هرگاه پول نداشته که به بیمه بدهد، قیمت ها را سرکوب کرده است و این درست نیست، در این صورت هیچ وقت رشدی اتفاق نخواهد افتاد.

در بعضی از شهرها تمام زیرساخت های بهداشتی و درمانی مربوط به 50 سال پیش هست. اگر می خواهیم که بخش شخصی سرمایه خود را بیاورد و به دولت یاری کند و خدمات سلامت رونق پیدا کند باید صرفه جویی کنیم و هزینه ها را کنترل کنیم.

من خدا را گواه می گیرم که هر لحظه فکر می کردم که طرح تحول سلامت را که شروع کرده بودیم، ظرف یک سال مسئله بیمه ها را حل می کنیم و تولیت نظام سلامت با ابلاغی که مقام معظم رهبری کردند، در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت و با این نگاه کار را شروع کردیم. فکر می کردیم چون وزارت بهداشت متولی بخش سلامت است و ما جهت اصلاح زیرساخت ها داریم هزینه ایجاد می کنیم،حتما مدیریت منابع را هم به وزارت بهداشت می دهند. مسئله من این بود که بعضی دستگاه های دولتی هم در این مسیر همراه نبودند و کارها دولت در حوزه سلامت در دولت هم نقد می شد.

در کجاها؟

هاشمی: مثل بیمه های پایه و بیمه نیروهای مسلح، شرکت برنامه، تدوین کنندگان برنامه ششم، خزانه داری و … ما فکر می کردیم که طرح تحول سلامت را شروع می کنیم و بعد مدیریت اعتبارات نظام سلامت را به موقع به وزارت بهداشت می دهند. ولی نمی توانستیم وقت را از دست بدهیم. می دانستیم که در گام اول نمی توانیم همه چیز را با هم داشته باشیم اول باید منابعی می گرفتیم تا کار را شروع کنیم. مجلس قبل خیلی کمک کرد و من از آنها ممنون هستم. دنبال این بودیم که در مرحله بعد اختیارات را مطالبه ‎کنیم.

چه اختیاراتی؟

هاشمی: مبنای اختیارات، ابلاغیه مقام معظم رهبری بود که سیاست های کلان نظام سلامت را تعیین کردند. بالاتر از ایشان در مملکت کسی نیست. سیاستی که ایشان می نویسند به عنوان یک سند بالادستی هم جنبه قانونی دارد و هم جنبه شرعی به عنوان ولایت فقیه و حتماً مجلس و دولت و دستگاه ها تبعیت دارند و از آنها مهمتر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان بود. تصور من این بود که بر این مراجع سیاستگزاری بر هیچ بودجه ای صحه نخواهند گذاشت و هیچ مصوبه ای را تصویب نخواهند کرد مگر اینکه بر اساس این سیاست ها باشد. ولی در عمل این طور نشد و اختیارات کافی جهت مدیریت منابع نظام سلامت به وزارت بهداشت داده نشد.

واژه های کلیدی: سلامت | منابع | برنامه | درمانی | برنامه | بهداشت | بهداشتی | بیمارستان | بیمارستان | وزیر بهداشت | خدمات درمانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs