کنترل برنامه کمیسیون تبلیغات ریاست جمهوری

کنترل: برنامه کمیسیون تبلیغات ریاست جمهوری نماینده مجلس انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی مرگ ۳۱۹۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

روز گذشته شرکت پزشکی قانونی از فوت سه‌هزار و 190 تن بر اثر سوء مصرف مواد مخدر طی سال گذشته در کشور و در عین حال از رشد 2/ 6درصدی این تلفات در کشور نسبت به مدت م

مرگ ۳۱۹۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

مرگ ۳۱۹۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

عبارات مهم : اعتیاد

روز گذشته شرکت پزشکی قانونی از فوت سه هزار و 190 تن بر اثر سوء مصرف مواد مخدر طی سال گذشته در کشور و در عین حال از رشد 2/ 6درصدی این تلفات در کشور نسبت به مدت مشابه سال 94 خبر داد.

به گزارش آرمان، بر اساس گزارشات انتشار یافته از شرکت پزشکی قانونی در سال گذشته از کل تلفات مواد مخدر در کشور دو هزار و 847 تن، مرد و 343 تن زن بودند. این در حالی است که شمار مردان فوت شده است بر اثر سوء مصرف مواد در سال قبل از آن دو هزار و 676 و زنان 327 تن بود. آمارهای رسمی اعلام می کند که از سال 58 تا 93 در مجموع 112 هزار تن تریاک خالص در افغانستان تولید شده است هست، که از این آمار تنها 5/10درصد (معادل تریاک) کشف شده است هست. این آمار نشان می دهد شیوه مبارزه با مواد مخدر در تمام این سال ها همه جانبه نبوده است.

مرگ ۳۱۹۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

از سال های 75 به تدریج روش کم کردن تقاضا در دستور کار قرار داده شد و هم اکنون باید اولویت مهم باشد؛ به خاص در بعد پیشگیری. بر اساس بررسی های انجام شده است 30 هزار درگیری مسلحانه، تعداد قابل توجهی اعدامی، چهارهزار شهید، 15 هزار مجروح و 10 میلیون دستگیری خسارت ها و هزینه هایی است که در تمامی این سال ها در راه مبارزه با موادمخدر به کشور وارد شده است است و در برابر این هزینه ها تنها 10 درصد کل مواد کشف شده است است.

هشدارها نتیجه بخش نبود

آمارهای رسمی حاکی از آن است که هر سال 600 تن مواد مخدر سنتی در کشور مصرف می شود. البته آمار غیر رسمی این رقم را تا هزار و 500 تن در سال با ناخالصی های زیاد برآورد می کند. همچنین در سال های اخیر هر سال به طور میانگین حدود 60 تن مواد مخدر صنعتی در کشور مصرف شده است است که گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی نشان دهنده عوض کردن الگوی مصرف مواد هست. از بیش از 12 سال پیش در مورد عوض کردن الگوی مصرف و اینکه اگر افراد به سمت مصرف شیشه کشیده شوند چقدر می توانند به خود و جامعه ارزش آسیب برسانند، هشدارهایی داده شده است هست، ولی همان سال ها این صحبت ها و آینده نگری ها جدی گرفته نشد. در حال حاضر هم این عوض کردن الگو از مواد سنتی به صنعتی جدی گرفته نمی شود و هر سال میزان مصرف کنندگان زیاد کردن پیدا می کند. براساس آمار سال 90 بیش از هشت درصد جمعیت 15 تا 45 ساله در پایتخت کشور عزیزمان ایران حداقل یک بار مصرف شیشه را تجربه کرده اند که 4/13 درصد این مصرف کننده ها زن بوده اند.

روز گذشته شرکت پزشکی قانونی از فوت سه‌هزار و 190 تن بر اثر سوء مصرف مواد مخدر طی سال گذشته در کشور و در عین حال از رشد 2/ 6درصدی این تلفات در کشور نسبت به مدت م

تهران دارای بیشترین تلفات موادمخدر

دغدغه و نگرانی اعتیاد فقط متعلق به کشور ما نیست و جهانیان با این مسئله مواجه هستند. اعتیاد یک ترساندن جدی جهت جامعه بشری است و هر شخصی به سهم خود و به نقش خود در این امر مسئول است و باید جهت پیشگیری و مبارزه با آن اقدام کند. در همه دوره ها اعتیاد جزو سه ترساندن مهم جهانی بوده و حتی امروز این ترساندن از بمب اتم هم جدی تر هست. در حدود 250 میلیون نفر در دنیا امروز به این بلای خانمانسوز مبتلا هستند.

در شرایط کنونی جهت تمامی اقشار جامعه از بانوان باردار معتاد تا سالمندان معتاد برنامه به روز و علمی وجود دارد و می توان در حوزه مقابله، پیشگیری، درمان، سلامت و صیانت به یک اعتدال دست یافت. همچنین معلمان کشور در آموزش و پرورش سه کتاب جهت دوره های ابتدایی در بحث پیشگیری از اعتیاد تالیف کرده اند که رونمایی شدند و در سال تحصیلی آینده این کتاب در اختیار معلم قرار می گیرد و معلم حداقل پنج دقیقه باید در بحث پیشگیری از اعتیاد در کلاس از این کتاب بحث کند. در سال گذشته استان های پایتخت کشور عزیزمان ایران با 775، فارس با 254 و خراسان رضوی با 241 فوتی، بیشترین و استان های خراسان جنوبی با 9، ایلام با 10 و بوشهر با 17 فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشته اند.

مرگ ۳۱۹۰ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

در سال گذشته بیشترین متوفیات سوء مصرف مواد مخدر بر اثر مسمومیت حاد، جان خود را از دست دادند که شمار این افراد یک هزار و 882 تن ثبت شد. همچنین در این مدت 851 تن نیز به علت عوارض مصرف طولانی مدت و 457 تن نیز به علت مصرف روانگردان ها جان باختند. در سال 95 بیشترین آمار تلفات سوء مصرف مواد مخدر با 318 فوتی در اسفند و کمترین آن با 215 تن در فروردین گزارش شده است هست. اعتیاد نقش پر رنگی در بسیاری از جرایم دارد.

آمارها نشان می دهد 95 درصد درگیری ها، 67 درصد زندانیان به طور مستقیم و غیرمستقیم، 65 درصد همسرآزاری ها، 55 درصد طلاق ها و 30 درصد کودک آزاری ها مرتبط با مواد مخدر است.

روز گذشته شرکت پزشکی قانونی از فوت سه‌هزار و 190 تن بر اثر سوء مصرف مواد مخدر طی سال گذشته در کشور و در عین حال از رشد 2/ 6درصدی این تلفات در کشور نسبت به مدت م

واژه های کلیدی: اعتیاد | پیشگیری | روز گذشته | مبارزه با موادمخدر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs